image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Joel D. Rayburn ile bir araya geldi.

İbrahim Kalın, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Joel D. Rayburn ve beraberindeki heyet ile bir araya geldiğini aktaran Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü, görüşmede İdlib meselesi başta olmak üzere Suriye krizi, siyasi süreç ve anayasa çalışmaları, terörle mücadele, mülteciler konusu ve bölgesel meselelerin konuşulduğunu kaydetti.

Kalın, Türkiye’nin bölgedeki kararlılığına dikkat çekerek konuk heyete çatışmasızlık ortamının korunması gerektiğini belirtti.

Muhtemel yeni krizlerin ve yeni bir göç dalgasının önlenmesi konusunda Türkiye’nin üstlendiği role vurgu yapan Kalın, 5 Mart Mutabakatının muhafaza edilmesi noktasında Türkiye’nin çabalarına uluslararası toplumun destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Suriye’de terör gruplarına her türlü desteğin kabul edilemez olduğunu aktaran kalın ayrıca, Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için Anayasa Komitesi çalışmalarının desteklenmesi, özgür ve adil seçim ortamının oluşturulması, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşlerinin sağlanmasının gerekli olduğunu kaydetti.