image

PeyamaKurd - Belarus'taki seçimleri “hileli” olduğunu ileri süren İngiltere ve Kanada, ülkenin lideri Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile oğlu Viktor Lukaşenko'nun da aralarında olduğu üst düzey yetkililere yaptırım kararı aldıklarını açıkladı. 

Yaptırımlara ilişkin açıklamada bulunan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "Lukaşenko rejiminin, hileli seçimlerin ardından muhalif isimler, medya ve Belarus halkına yönelik bir dizi insan hakları ihlalinden sorumlu olduğunu” bildirdi. 

Lukaşenko ve 8 kişiye yaptırım kararı 

Bu açıklamaya göre, Belarus yönetiminin uluslararası toplumun çağrısına rağmen muhalefetle diyaloğa girmeyi reddettiği ve bunun yerine şiddeti 2 katına çıkardığı belirtilerek, İngiltere ve Kanada'nın Cumhurbaşkanı Lukaşenko, oğlu ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Viktor Lukaşenko ile İçişleri Bakanı Yuri Karayev'in de aralarında olduğu 8 kişiye yönelik seyahat yasağı ve mal varlıkların dondurulması yönünde karar aldığı ifade edildi. 

Söz konusu alınan yaptırım kararının, "hileli Cumhurbaşkanlığı seçimlerini müteakip gözaltında alınan yüzlerce barışçıl protestocuya yönelik işkence ve kötü muameleye karşılık olarak" yapıldığına dikkat çekildi. 

İngiltere: “Hileli seçimin sonuçlarını kabul etmiyoruz” 

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise açıklamasında, "Bugün İngiltere ve Kanada, Aleksandr Lukaşenko'nun sert ve hileli rejimine yaptırımlar uygulayarak açık bir mesaj gönderdi. Bu hileli seçimin sonuçlarını kabul etmiyoruz" sözlerine yer verildi.