image

PeyamaKurd - ABD'nin Bağdat Büyükeliçiliği'ne yönelik saldırıya ilişkin açıklamada bulunan Irak Kültür ve Turizm Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Nazım, hükümet binasının bulunduğu Yeşil Bölge'ye dün yapılan roket saldırısını "faydasızca eylem" şeklinde nitelendirerek, hükümete roket saldırılarıyla baskı yapılamayacağını kaydetti.

Hükümet Sözcüsü Nazım, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında son dönemde yapılan saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Nazım, Bağdat'ta Yeşil Bölge'ye yönelik dün yapılan roket saldırısına değinerek şu ifadelere yer verdi:

"Vatandaşın güvenliğini hedef alan ve 'faydasızca eylem' olan rastgele roketler zaman zaman Bağdat semalarında uçuyor. Hiç kimse roketlerle hükümete baskı yapamaz. Güvenlik mekanizmasından sadece hükümet sorumludur. Güçlü veya zayıf hiçbir devlet ve hükümet egemenliğini müzakere konusu edemez. Herkes kanun önünde eşittir."

Hükümet Sözcüsü açıklamasında, saldırıların kimin tarafından düzenlendiğine dair ise bilgi vermekten kaçındı.

Ayrıca Nazım değerlendirmesinde, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francisco'nun Irak'a yapacağı ziyaretin hazırlıklarının sürdürüldüğünü kaydederek, bu ziyareti "her anlamda tarihi" olarak nitelendirerek, "Böyle bir ziyaret bir daha önümüzdeki yüz yıl içerisinde gerçekleşmeyecek niteliktedir" sözlerine yer verdi.