image

PeyamaKurd - Rus haber kaynaklarının haberine göre Hint Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının geçici olarak konuşlandığı BAE’deki Al Dhafra Hava Üssü yakınlarına 3 adet füze isabet etti.

Üssün yakınına düzen füzelerin İran ordusuna ait olduğu öğrenildi. İran'ın hamlesi BAE'ye gözdağı olarak yorumlandı. 

Konuyla ilgili Rus medyası Sputnik’in Hindistan’da faaliyet gösteren biriminin aktardığına göre Hint Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının geçici olarak konuşlandığı hava üssünün yakınlarına 3 adet füze isabet etti. 

Kaynaklara göre Hint Hava Kuvvetleri için Fransa’dan tedarik edilen Rafale savaş uçaklarının ilk partisinin teslimatı sırasında bahse konu savaş uçakları geçici olarak BAE’deki Al Dhafra Hava Üssüne konuşlandırıldığı esnada üssün kıyı şeridine yakın bir noktaya 3 adet füze isabet etti. 

“Üste ABD ve Fransa güçleri de bulunuyor” 

BAE’deki Al Dhafra Hava Üssü aynı zamanda ABD ve Fransa unsurlarına da ev sahipliği yapıyor. 

ABD merkezli CNN yayın kuruluşunun muhabiri tarafından dile getirilen hususa ilişki yetkililerce doğrulama yapılmadı. ABD’li yetkililer ise üs bölgesinin füzelerce hedef alınmadığını açıkladı.  

Öte yandan Fox News’in ABD Savunma Bakanlığı muhabiri tarafından konuya ilişkin olarak yapılan paylaşımda ise ABD’nin Orta Doğu’da konuşlandığı iki üssün yakınlarına birkaç füze düştüğü ifade edildi. Bahse konu üsler BAE’deki Al Dhafra ve Katar’daki Al Udeid Hava Üsleri. Bahse konu füzelerin İran tatbikatı esnasında üslerin oldukça yakını düştüğü ifade edildi.