image

PeyamaKurd - Avrupa'da E3 olarak adlandırılan Almanya, İngiltere ve Fransa'yı tepki gösteren İran Dışişleri Bakanı Zarif, bu ülkeleri 'İsrail terörünü körü körüne desteklemekle' suçladı.

İran ile nükleer anlaşmanın kapsamının genişletilmesini talep eden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'a hitaben konuşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Önce bölgemizdeki zararlı davranışlarınızı ve İsrail terörünü körü körüne desteklemeyi sona erdirin" sözlerine yer verdi.

 Almanya, İngiltere ve Fransa'ya tepki

Cevad Zarif sosyal medya hesabında, Almanya'nın İsrail'i Avrupa aşı programına dahil edeceğini ancak Filistin'i kapsam dışında bırakacağına dair TRT World'de yayımlanan haberi paylaştı.

İran Dışişleri Bakanı, "İran'ın ne yapması gerektiği hakkında konuşmadan önce bu aşağılık Kovid 'apartheid'ını durdurun" diyerek, E3 olarak adlandırılan Almanya, İngiltere ve Fransa'yı "İsrail terörünü körü körüne desteklemekle" suçladı.

Ayrıca Zarif açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2231 (nükleer anlaşmayı destekleyen karar) numaralı kararı kapsamındaki yükümlülüklerinizi yerine getirin ve nükleer anlaşmadaki ihlallerinizi ve bölgemizdeki zararlı davranışlarınızı sona erdirin."