image

PeyamaKurd - İsrail Genelkurmay Başkanı Kochavi'nin, Tahran'ın nükleer tesislerine muhtemel bir saldırı için orduya hazır olma talimatı vermesinin ardından açıklamada bulunan İran, herhangi bir saldırıda Tel Aviv ve Hayfa'yı vuracağı tehdidinde bulundu.

Konuya ilişkin İran devlet televizyonuna göre, Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'nin saldırı tehditlerine cevap verdi.

Ebulfazl Şikarçi açıklamasında, İsrail'in tehditlerini "psikolojik savaş" veya "yanılgı" olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Onların en küçük hatasında hem İran'a saldırı için hazırladıkları füze üslerini vururuz hem de mümkün olan en kısa sürede Hayfa ve Tel Aviv'i yerle bir ederiz" açıklamasında bulundu.

Şikarçi açıklamasında, İran'ın nükleer programının tamamen barışçıl olduğunu belirterek, "Bunu siyonist rejim için değil tüm dünya için söylüyoruz. Hem Ayetullah Ali Hamaney'in fetvasında hem de İran'ın savunma doktrininde nükleer silah üretmek, edinmek ya da kullanmak diye bir kategorimiz bulunmuyor" sözlerine yer verdi.

Ayrıca yapılan açıklamada, "İran'ı ve topraklarını etkin bir şekilde savunacak güce sahibiz" ifadesi kullanıldı.