image

PeyamaKurd - Natanz'daki tesis ile ilgili İran Sivil Savunma Örgütü’nden yapılan açıklamada, yapılacak siber saldırılara karşılık verileceği ifade edildi.

iran'a bağlı Natanz’taki tesiste çıkan yangının siber saldırı sonucu ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanmış olabileceği açıklandı.

Saldırının gerçekleştiği Natanz’daki uranyum zenginleştirme tesisi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından da denetlenen bir tesis. 

Tesis ile ilgili yapılan açıklamada yangının başlangıç nedeninin belirlendiği ancak güvenlik gerekçesiyle şu aşamada daha detaylı bilgi paylaşımı yapılmayacağı ifade edildi.

Ülkedenin İsfahan eyaletindeki çöl alanında bulunan Natanz tesisindeki yangın Perşembe günü erken saatlerde yaşanmıştı. Yangının ardından aslen çoğunluk yer altında bulunan tesisin harap olmuş binalarından birinin görüntüsü paylaşılmıştı.Fotoğraf binada bir patlamanın da olmuş olabileceğinin işaretlerini taşıyor olarak yorumlandı. 

Öte yandan konuyla ilgili Sivil Savunma Yöneticisi Gulamreza Celali devlet televizyonuna yaptığı açıklamada “Siber saldırılara karşılık vermek ülkenin güvenliğinin bir parçasıdır. Eğer bir ülkeni bize karşı bir siber saldırıya karıştığı tespit edilirse buna karşılık vereceğiz” ifadesini kullandı.