image

PeyamaKurd - Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), terör örgütü IŞİD’in güçlü bir şekilde Hama çölündeki bazı noktalara geri döndüğünü kaydetti.

Şarkul Avsat’ın SOHR kaynaklarına dayandırdığı habere göre, IŞİD’in bölgede kazandığı güce vurgu yapılarak, son zamanlarda Suriye rejimi ile IŞİD arasında gerçekleşen çatışmalarda çok sayıda rejim askerinin öldüğü belirtildi.

SOHR ayrıca son 48 saat içerisinde, Suriye rejim güçleri ve ona yakın milisler ile IŞİD arasında yaşanan çatışmada her iki taraftan 31 kişinin öldüğünü de duyurdu.

Öte yandan SOHR, Rusya’ya ait savaş uçaklarının Suriye çölü üzerinde IŞİD’in Hama’nın doğu kırsalına doğru çöl içerisinde yayıldığı bölgelere yoğun hava saldırıları düzenlediğini belirtti.

Böylece 24 Mart 2019’dan bu yana, 2’si Rus ve 145’i Suriye vatandaşı olmayan İran’a yakın milislerden olmak üzere rejim güçleri ve ona yakın milislerin saflarından bin 177 kişi hayatını kaybetmiş oldu. Bunların hepsi Fırat’ın batısı, Deyr-i Zor, Rakka, Humus ve Suveyda’nın çöl bölgelerinde DEAŞ’ın saldırı ve pusuları sırasında öldürüldü.