image

PeyamaKurd - Lübnan ve Gazze Şeridi'ndeki hedefleri vurabileceklerini ifade eden İsrail Genelkurmay Başkanı Kochavi, "Bir evin yakınında roket tespit edilirse o ev askeri hedeftir" açıklamasında bulundu.

Olası saldırı tehditlerine yönelik karşılık verebileceklerini belirten İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, sivil yerleşim alanları dahi olsa Lübnan ve Gazze Şeridi'ndeki hedefleri vurabileceklerini dile getirdi.

Konuya ilişkin İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberine göre, Genelkurmay Başkanı Kochavi, Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsünün her yıl düzenlediği uluslararası konferansta bir konuşma gerçekleştirdi.

Aviv Kochavi, Lübnan Hizbullahının elinde ve abluka altındaki Gazze'de çok sayıda roket deposu bulunduğunu dile getiren Lübnan'da "her beş evden birinde roket depolandığını" ileri sürdü.

Programdaki konuşmalarında İsrail'in uluslararası hukuku ihlal etmek niyetinde olmadığını savunan Kochavi, "Yalnız askeri hedeflere saldıracağız. Ancak bir evin yakınında roket tespit edilirse o ev askeri hedeftir" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Hamas hareketi ile uzlaşı konusuna değinen Aviv Kochavi, hareketin elindeki İsrailli esirler ve kayıplar meselesi çözüme kavuşmadan bu noktada bir ilerleme kaydedilemeyeceğini vurguladı.