image

PeyamaKurd - ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Türkiye ile ilişkilerde Biden döneminde iyileşme beklemediğini, Ankara'nın DSG konusunda da artık Ruslarla konuşması gerektiğini söyledi.

ABD-Türkiye hattındaki kritik dönüm noktalarına tanıklık etmiş olan Trump döneminin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türk-Amerikan ilişkilerinin Biden döneminde karşı karşıya kalacağı sınamalar, DSG konusunda Ankara ile yaşanan güven bunalımı ve S-400 krizinin olası sonuçları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

"Türkiye'yi PKK konusunda ikna edemedik"

"Türkiye Trump dönemideki fırsatları kaçırdı. Biden döneminde iyileşme beklemiyorum" diyen Jeffrey, ikili ilişkilerde Trump döneminde yaşanan en büyük zorluğu da "Türkiye'yi ‘PKK devleti' kurma niyetinde olmadığımız konusunda ikna edememekti en büyük güçlük" şeklinde aktardı.

Donald Trump'ın başkanlığı döneminde ABD'nin Suriye ve Türkiye politikalarında kritik rol üstlenmiş, Ankara-Washington hattındaki kriz anlarında müzakereler yürütmüş, ilişkilerdeki en büyük gerilimlere de tanıklık etmiş olan James Jeffrey, ABD'nin 2008-2010 yılları arasında Bağdat büyükelçisi, daha sonra da 2010-2012 yılları arasında Ankara büyükelçisi olarak görev yaptı.

"Erdoğan, askerleri Suriye'ye göndererek mutabakatı ihlal etti"

"YPG'ye IŞİD ile mücadele için destek verilen o dönemde, Türkiye ile de çok yakın işbirliği içindeydik, aynı saftaydık. Doğrusu Türkiye, 2017 boyunca Rojava bölgesindeki operasyonlarımıza destek amaçlı askeri faaliyetlerimize imkan sağladı, bazı askeri faaliyetleri Türkiye üzerinden yapmamıza izin erdi. 

ABD, Türkiye ile Irak arasında PKK'yi yenilgiye uğratmayı hedefleyen tüm girişimleri destekliyor. Türkiye'nin Şengal'de operasyon yapıp yapamayacağını bekleyip görmemiz gerekiyor. Ciddi bir mesafe var, lojistik güçlükler de var…

Türkiye'yi 'PKK devleti' kurma niyetinde olmadığımız konusunda ikna edememekti en büyük güçlük. Türkiye'yi böyle bir niyetimiz olmadığına inandıramadık, bugün de ikna edebilmiş değiliz. Halen gündeme getiriliyor. ABD'de kimsenin, 40 yılı aşkın bir süredir ayakta kalmayı sürdürebilmiş olan etnik devrimci sahte komünist gerilla gücü olan PKK'nin Türkiye için varoluşsal tehdit oluşturduğuna itirazı yok, kimse inkar etmiyor. 

S-400'ler Türk-Amerikan ilişkilerinde herhangi bir iyileşmenin önünde bir engeldir. Bunun ilişkilerimizde varoluşsal bir sorun olduğunu, ne kadar önemli ve hassas bir konu olduğunu defalarca Ankara'ya ilettik. Bizi dinlemediler, sözlerimizi yok saydılar.

Bir iyileşme olmasını beklemiyorum. Türkiye, Trump döneminde sunulan fırsatları kaçırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hangi politikasında, Trump ile uzlaşmak için değişiklik yaptı ya da adım attı? S-400'lerde çözüme yönelik adım attı mı? Hayır. Aksine… Peki bizimle Rojava bölgesinde bir mutabakat için herhangi bir şey yaptı mı? Hayır, Ağustos 2019'da sağlanmış bir mutabakatımız vardı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu Ekim'de askerlerini Suriye'ye göndererek ihlal etti."