image

PeyamaKurd - Taliban ile Kabil arasında Ramazan Bayramı dolayısıyla karşılıklı ateşkes ilan edilmesinin ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, “bir iyi niyet jesti” olarak bu kez cezaevlerindeki 2 bine yakın Taliban üyesinin serbest bırakılacağını dile getirdi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Gani’nin Sözcüsü Sadık Sadiki, “Cumhurbaşkanı, Taliban’ın bayram dolayısıyla ateşkes ilanına karşı bir jest olarak yaklaşık 2 bine kadar Taliban üyesi mahkumun serbest bırakılması için gerekli süreci başlattı” ifadesini kullandı. 

Hükümetin barış sürecinin başarılı olması için başka adımlar da atacağı kaydeden Gani, bayram dolayısıyla ulusa hitaben yaptığı konuşmada, mahkum Taliban üyelerinin serbest bırakılması konusunda gerekli adımı atacağı mesajını verirken, Taliban’dan da elinde bulunan güvenlik güçlerine serbest bırakmasını talep etmişti. 

Söz konusu taraflar arasındaki ateşkes kararı, ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın Kabil ve Doha ziyaretinin ardından gerçekleşti. 

ABD’li Temsilci Halilzad, Taliban ve Afgan hükümetini şiddeti azaltmaya, Taliban ile şubat ayında imzalanan ve ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilmesini öngören anlaşmanın sağlanmasında kilit öneme sahip Afganistan içi müzakerelere devam etmeye çağırdı.