image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Haşdi Şabi milisleri çerçevesinde İran’a sert mesajlar gönderdiği kaydedildi.

Malpera Sky News’in Irak’ta üst düzey iki kaynağa dayandırdığı haberde, Kazımi, İran’a gönderdiği bir mesajda kendisine bağlı Haşdi Şabi  milisleri feshetmesini istediği bildirildi.

Söz konusu uyarı mesajı ile ilgili açıklama yapan bir diğer haber sitesi Herwekî Sky News oldu. Habere göre, Mustafa Kazımi’nin İran’da hangi makama bu mesajı gönderdiğinin netlik kazanmadığını ancak bir hafta önce Bağdat’ı ziyaret eden Kiran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı İsmail Kaani’ye verilmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

Öte yandan Mustafa Kazımi’nin İran’a gönderdiği mesajın Irak-ABD arasındaki stratejik diyalog öncesi ortaya çıkması dikkat çekti.

"Şii grup Kazımi'ye karşı Bağdat'ta gövde gösterisi yapmıştı"

Geçtiğimiz günlerde Kazimi’nin resminin üzerinde ayakkabı izi ve makas işaretleri ile “Kulağını kesmenin zamanı geldi” sloganları yazılı posterlerini taşıyarak tehditlerde bulunan “Raballah” adlı Şii milis grubu, şehir merkezinde büyük çaplı bir konvoyla gövde gösterisi yapmıştı.

Kazımi bu tehditler ve gövde gösterine karşı olarak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Halkın güvenlik güçleri ve orduya yasa dışı hareket edenler nedeniyle zedelenen güvenini yeniden kazanmak için sessizce çalıştık. Ülkenin absürt maceraya sürüklenmemesi için sükunet çağrısı yaptık. Ancak gerektiğinde karşı karşıya gelmeye hazırız” ifadesini kullanmıştı.