image

PeyamaKurd - Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Hızlı artış trendi tüm Türkiye'ye yayıldı" dedi.

Fahrettin Koca, Kovid-19 salgınıyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son günlerde salgının başından bu yana en yüksek hasta ve can kaybı sayılarına ulaşıldı. Hasta sayısı 7 bini geçti. Bilim Kurulu toplantısında, muhtemel yeni önlemlerin masaya yatırılması bekleniyordu.  Bir ülkenin çok yarar sağladığı tedaviyi bir başkası yararsız ilan edebiliyor. Her ülke kendi şartlarında virüsle mücadele ediyor. Ülkeler sosyoekonomik düzeyler, geçmiş tecrübeleri ve imkanlarına göre virüsle mücadele ediyor. Birçok ülkenin aksine Türkiye sağlık sistemi pandemiyi sürpriz olarak karşılamadı. Ülkemizde hastalık görülmesi üzerine yoğun bir mücadele dönemine girdik.”

Koca, “Aile hekimleri, çağrı merkezleri vasıtasıyla izolasyondaki kişilerin takibi yapıldı.  Tüm hastaları ve şüphelileri kontrol ettik. Bu veri tabanımızı HES koduyla kurumlarımızın kullanımına açarak kendi önlemlerini almasını sağladık” diye konuştu.

"Anadolu'da hızlı bir artış yaşandı..."

Salgının hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Koca, “Kurban Bayramı sonrası Anadolu'da hızlı bir artış yaşandı” diyerek şu sözleri kullandı:

“Temmuzdan sonra veri tablomuzda hasta kavramını kullanmayı tercih ettik. Ağır hasta sayısını her gün kamuoyuyla paylaştık.  Testi pozitif olanları HES kodu üzerinden sorgulamak mümkün. Açık test politikasına geçtik. Semptom göstermeyen hastalarımızı da tabloda göstermeyi planlıyoruz. Vakalar da veri tablosunda yer alacak. Vatandaşlarımız kendi isteği ile test yaptırabilmektedir. Kapasitemizi 200 binli rakamların üzerine çıkaracağız. Sağlık personelinden başlayarak risk gruplarını kademeli olarak aşılamayı planlıyoruz.”

"Son 24 saatte 28 bin 351 vaka"

Günlük Kovid-19 verilerini paylaşan Koca'ya göre, son 24 saatte 168 kişi daha Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybetti, 6 bin 814 yenş hasta sayısı tespit edildi.

Türkiye genelinde toplamda 28 bin 351 vaka tespit edilirken, son verilerle birlikte toplam ölü sayısı 12 bin 840’a ulaştı.