image

PeyamaKurd - Rus Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Azeri ve Ermeni mevkidaşlarıyla yaptığı telefon görüşmesinde resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’ın ele alındığı, tarafların ateşkes anlaşmasına harfiyen uyulması gerektiğini vurguladıkları ifade edildi.

Görüşme ile ilgili bakanlığın açıklamasına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan telefonda görüştü.

Görüşmenin detayına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmeler sırasında Rusya Federasyonu, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti dışişleri bakanlarının 10 Ekim tarihli Moskova Bildirgesinin insani amaçlı ateşkesi öngören hükümlerine harfiyen uyulması gerektiği vurgulandı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğuyla temel ilkelere dayalı barışçıl çözüme en kısa zamanda ulaşılması amacıyla esaslı müzakerelerin başlaması için Moskova'da varılan anlaşmanın önemi bir kez daha teyit edildi” ifadelerine yer verildi. 

Diğer taraftan Sergey Lavrov’un ayrıca Rusya, ABD ve Fransa liderlerinin Dağlık Karabağ ile ilgili 1 Ekim’de yaptıkları açıklamasının güncelliğinin devam ettiğini vurguladığı belirtildi.