image

PeyamaKurd - Arap medyasına Suriye ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Türkiye’nin İdlib’deki durum yatışır yatışmaz oradaki devriye görevlerine devam edeceğini dile getirdi.

Sergey Lavrov, Al Arabiya kanalına verdiği demeçte, Rusya ve Türkiye’nin İdlib’deki durumun yatışmasıyla yakında oradaki devriye görevlerine devam edeceğini belirtti.

Yapılan açıklamada Rusya ve Türkiye’nin arasında imzalanan İdlib Mutabakatının tümüyle geçerliliğini koruduğunu, bölgede yapılan devriye görevlerine ise Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) militanlarının sürekli olarak gerçekleştirdiği silahlı provokasyonlar ve Suriye ordusuna yaptığı saldırılar nedeniyle ara verildiğini hatırlatan Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

“Bahsettiğiniz mutabakat çerçevesinde (teröristlerle muhalifleri ayıklamanın) başlıca sorumluluğu Türk meslektaşlarımız üstlenmiş durumda. Terörle mücadele bir numaralı görevimizdir. M-4 karayolu rotasında ortak devriyenin, durum yatışır yatışmaz yakında devam edeceğine sizi temin ederim.” 

Şam yönetimi ve muhalefet ile ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye hükümeti ile muhalefet arasında sıcak çatışmaların yaşanmadığına vurgu yaparak açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu ülkenin hükümeti ile muhalefet arasındaki askeri çatışma sona erdi. Yalnızca iki sıcak nokta var. İlki, toprakları Heyet Tahrir el-Şam tarafından kontrol edilen ancak şu anda daralmakta olan İdlib. İkincisi nokta ise yasadışı olarak konuşlanan Amerikan askerlerinin ayrılıkçı güçlerle bir olup Kürtlerle sorumsuzca ‘oynadıkları’ Fırat'ın doğu yakasıdır. Onlar bir Amerikan petrol şirketi getirdi ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 saylı kararı ile belirlendiği üzere Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymadan, kendi ihtiyaçları için petrol çıkarmaya başladılar.”