image

PeyamaKurd - Moskova ve Washington'un 2013’te Suriye'yle ilgili bir anlaşmaya yapmaya yaklaştığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ancak mutabakatın ABD'nin El Nusra Cephesi'ni ve siyasi muhalefeti birbirinden ayırmayı istememesi nedeniyle bozulduğunu dile getirdi. 

Fransa’da Paris Barış Forumu'nda katılımcılara hitap eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "2015 yılı sonunda Astana formatı kurulmadan önce Suriye hükümeti ile muhalefet arasında diyalog olmadığını anımsatmak isterim. O dönemde Batı tarafından oluşturulan tek muhalefet, İstanbul, Riyad, Avrupa ve ABD'de yaşayan göçmenlerden oluşuyordu” ifadesini kulladı. 

Açıklamasında 2013’te Suriye krizinin çözümü konusunda ABD'yle anlaşma yapmaya çok yaklaştıklarını belirten Lavrov şunları dile getirdi. 

"Eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile hazırladığımız ve Suriye hükümetinin onayladığı anlaşma, Suriye hava kuvvetlerinin uçuş yapmamasını ve Rusya ile ABD'nin hava operasyonlarının kendi aramızda koordine edilmesini öngörüyordu. 

Diğer bir ifadeyle, Rusya ve ABD birbirlerinin Suriye'deki eylemleri hakkında veto hakkına sahip olacaktı. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin tek koşulu, ABD'nin muhalifleri El Nusra'dan ayırmasıydı. Ancak ABD bunu hiçbir zaman yapmadı.”