image

PeyamaKurd-  Libya’da savaşın dengelerini değiştiren bir gelişmenin yaşandığı, General Halife Hafter'e destek veren Rus savaşçıların Trablus yakınlarındaki cephe hattından ayrılıp ülkenin içlerindeki Cufra bölgesine gittiği belirtildi.

Haber, İngiltere merkezli Reuters haber ajansı tarafından duyruldu. Ajans,  Hafter güçleriyle birlikte hareket eden Rus savaşçıların Trablus'un 150 km güneydoğusundaki Bani Velid kasabasına gittiğini duyurdu.

Haberi doğrulayan Bani Velid Belediye Başkanı Selim Alayvan, Rus savaşçıların daha sonra uçaklarla ülkenin içlerindeki Cufra'ya götürüldüğünü belirterek, "Ruslar üç askeri uçakla Cufra'ya taşındı. Askeri araçları da karadan Cufra'ya götürüldü" dedi.

Moskova, Hafter'e doğrudan destek verdiği iddialarını reddetse de ülkede General Halife Hafter saflarında savaşan Rus paralı askerlerin varlığını reddetmiyor.

“Wagner Grubu” olarak bilinen güvenlik şirketinin Libya'daki Rus paramiliter faaliyetlerinin arkasında olduğu belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre Libya'da 1200 Rus paralı askeri bulunuyor.

Haberde sadece son iki gün içerisinde Hafter'e bağlı birliklerin 'insani jest' adı altında kritik pozisyonlardan geri çekildiği ve bu bölgelere Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birliklerin girdiği ifade ediliyor.

13 aydır başkent Trablus'u ele geçirmeye çalışan ve Mısır ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin de desteğini arkasına almış olan Hafter’in son gelişmelerle birlikte Trablus hedefinden iyice uzaklaştığı belirtiliyor.

Hollanda merkezli Clingendael Enstitüsü'nden Celal Harchaoui, "Rusların Trablus bölgesinden çekilmeleri son derece önemli bir gelişme çünkü bu gelişmeyle birlikte Libya Ulusal Ordusu en iyi donanımlı yabancı askeri desteğini yitirmiş oldu" diyor.