image

PeyamaKurd - Libya'da Türkiye'nin destek verdiği Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin başbakanı Fayiz es-Serrac, Ekim ayı sonunda görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Ülkede savaşın sona erip siyasi çözüm bulunması için çalışacağını belirten Serrac, çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, siyasi süreç kapsamında yeni seçilecek yönetime görevi devredeceğini şu sözler ile açıkladı:

"Görevlerimi seçilecek bir sonraki yönetimin yetkililerine en geç ekim sonunda devretmeyi samimiyetle istediğimi herkese ilan ediyorum. Bu sürede diyalog komitesinin faaliyetlerini tamamlamış, yeni bir başkanlık konseyi seçmiş ve görevi devralacak yeni başbakanı görevlendirmiş olacağını umuyorum.

Libyalılar arasında Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde istişareler ve görüşmeler yapıldığını görüyoruz. Bunları memnuniyetle karşıladığımızı ve daha geniş bir uzlaşı ve anlaşmaya dönüşmesini ümit ettiğimizi açıklıyorum. Son siyasi görüşmeler, devlet kurumlarının birleştirilmesi ve parlamento ile başkanlık seçimlerinin yapılması için yeni bir sürecin altyapısına hazırlık oldu."