image

PeyamaKurd - Başkentte yaşanan patlamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, "Büyük bir şok yaşadık. Meydana gelen bu felaket, ifade gücünün çok üstünde” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başbakan Hassan Diyab, başkent Beyrut'taki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

"Bu felaket, ifade gücünün çok üstünde"

Hassan Diyab basına yaptığı açıklamada, enkaz altında kalanları ve kaybolanları arama çalışmalarının hızlandırılması, yaralıların tedavisi ve evlerini kaybedenlere geçici barınak sağlanması için sarf edilen çabaların artırılmasını talep etti.

Lübnan Başbakanı açıklamasında, "Büyük bir şok yaşadık. Meydana gelen bu felaket, ifade gücünün çok üstünde. Tüm siyasi güçlerin tartışmaları bir kenara bırakmasını ve ülkeyi kasıp kavuran bu felakete yoğunlaşmasını umuyoruz. Herkesin, yardım etmek için çaba sarf etmesi ve vakit ayırması gerek" ifadesini kullandı.

"Lübnan, cezalandırma konusunda kararlı"

Patlamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise, "Lübnan, soruşturma yapma, sorumluluları ve ihmalkarları cezalandırma konusunda kararlı" açıklamasına yer verdi.

Mişel Avn, "Soruşturma sonuçlarının şeffaf bir şekilde ilan edileceğini ve yetkili mahkemeye sunulacağını" dile getirerek, Lübnan Yüksek Yardım Komisyonu'na kapsamlı bir çalışma yapma ve patlamadan zarar görenlere tazminat verilmesi için yoğun çaba gösterme çağrısında bulundu.