image

PeyamaKurd - AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Avrupalı mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucu Rusya'ya ek yaptırımlar uygulama kararı aldıklarını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamada yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise ''Navalnıy'ın tutuklanmasından sorumlu kişilere kısıtlayıcı tedbirler uygulanacak'' değerlendirmelerine yer verdi.

Navalnıy nedeniyle yaptırım uygulama kararı alındı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın bitimi sonrası yaptığı açıklamada, toplantıda Rusya'ya yolsuzluk davasından hapis cezasına çarptırılan Rus blog yazarı Aleksey Navalnıy nedeniyle daha fazla yaptırım uygulama kararı aldıklarını dile getirdi.

Maas açıklamasında, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Moskova ziyaretine değinerek, ''Rusya ile ilişkiler gerçekten kötü durumda, bunu anlatmak için başka bir kelime yok'' sözlerine yer verdi.

Maas: "Belli kişileri yaptırım listesine alacağız"

Ayrıca Almanya Dışişleri Bakanı Maas açıklamasında, ''Bu nedenle daha fazla yaptırım uygulamaya karar verdik, belli kişileri yaptırım listesine alacağız'' ifadesini kullandı.

Borrell, Rusya'nın AB'den uzaklaştığını öne sürerek şu açıklamada bulundu:

"Navalnıy'ın durumuyla ilgili olarak, kendisinin tutuklanmasından ve cezalandırılmasından sorumlu kişiler dahil olmak üzere Rusya'ya karşı kısıtlayıcı tedbir uygulamak konusunda siyasi karar aldık."