image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in Irak’taki saldırıları Suriye’ye oranla arttığı belirtilen Pentagon’un raporuna göre, örgütün Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki tartışmalı bölgelerde güvenlik boşluğundan yararlandığı ifade edildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un IŞİD’e karşı operasyonlarını kapsayan yeni bir rapor yayımladı. 

Irak ve Suriye'de 2020'nin ikinci çeyreğini (Nisan ve Haziran) kapsayan rapora göre IŞİD bu süre içerisinde 400’den fazla saldırı gerçekleştirdi. Raporda örgütün 2020'nin ilk üç ayında 250 saldırı gerçekleştirdiği kaydedildi.

Kürdistani bölgelerdeki güvenlik zaafiyeti kullanılıyor” 

Terör örgütü IŞİD saldırılarındaki “kayda değer” artışın örgütün yeteneklerinden değil, Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti sınırları arasında bulunan tartışmalı bölgelerde Aralık 2017’den beri oluşan güvenlik zaafiyetinden ve yine Irak güvenlik güçlerinin bu süreçte Kovid-19 önlemleri ile meşgul olması ve buna benzer birçok başka nedenden kaynaklandığı belirtildi. 

Kürdistani bölgelerle ilgili raporda en sık saldırı yaşanan vilayetin 150 saldırı ile Diyala vilayeti olduğu, yine Anbar, Kerkük, Ninova ve Salahaddin illerinde de başka saldırılar olduğu vurgulandı.

Söz konusu örgütün fidye ve bazı şirketleri kullanarak fon sağlamaya devam ettiği bilgisine yer verilen raporda, örgütün Suriye’dekinden daha güçlü olduğu ve yıllık gelirinin 50 ila 300 milyon dolar olduğuna dikkat çekildi.

Irak ve Suriye’de 300’e yakın IŞİD saldırısı 

Terör örgütü IŞİD'in Suriye’deki saldırılarının da düştüğü kaydedilen rapora göre 2020’nin ilk çeyreğinde 155 saldırı düzenleyen örgüt ikinci çeyrekte 140 saldırı gerçekleştirdi.

Yayımlanan raporda, DIA “Savunma İstihbarat Teşkilatı” bilgilerine yer verilen raporda örgüt hala “küçük hücrelerle çalışma ve asimetrik saldırılar gerçekleştirme kapasitesine” sahip. 

Buna göre raporda Haziran ayında Koalisyon güçlerinin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birlikte 6 gün süren bir operasyon gerçekleştirdiği, 150 köyün tarandığı ve 110 IŞİD’linin tutuklandığı, 3 IŞİD’li sorumlunun da öldürüldüğü bildirisi paylaşıldı. 

Rojava ve DSG’ye askeri ve maddi yardım 

Öte yandan raporda Rojava’da DSG’nin kontrolünde bulunan hapishanelerin durumuna dikkat çekilerek, bu süreçte IŞİD’li tutukluların isyan girişiminde bulunduğu belirtildi. Ayrıca koronavirüs salgınına karşı mücadele ve hapishanelerin güçlendirilmesi için DSG’ye 2 milyon dolar yardımda bulunulduğu ifade edildi.

Son olarak raporda Türkiye’nin desteklediği muhalif grupların “Suriye’nin kuzeydoğusunda” birçok ihlal gerçekleştirdiğinin belgelendiğine dikkat çekildi. Sivilleri öldürme, mal ve mülklerini talan etme de dahil birçok suça karışan bu grupların ayrıca yaklaşık 1 milyon kişinin suyunun kesildiği belirtilerek bu ihlallerin araştırılması gerektiğine dikkat çekildi.