image

PeyamaKurd - Washington’dan gönderilen mektuba ilişkin ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Çarşamba günü Başkan Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşme öncesinde Trump’ın Erdoğan’a ikinci bir mektup gönderdiğinden haberdar olmadığını belirtti. 

Mark Esper, ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, ikinci bir mektupta “Trump’ın Erdoğan’dan S-400’lerin aktive edilmemesi karşılığında F-35 programına geri dönebileceğini vaat ettiği” iddialarıyla ilgili olarak, “Geçen haftanın meselelerini açıkçası takip etmiyorum. Önümdeki meselelere odaklanmış durumdayım. Ama böyle bir şey duymadım” ifadesini kullandı. 

bununla birlikte böyle bir mektuptan haberdar olmamasının mektubun yazılmadığı anlamına gelmeyeceğini de kaydeden Esper, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la Brüksel’deki konuşmasına dikkat çekti ve “Akar’a bir kez daha söyledim. Hem S-400’lere sahip olup hem de F-35’lerle devam edemezsiniz. Bence bu F-35’ler için çok fazla tehdit teşkil ediyor ve tüm NATO müttefiklerimiz de bizle aynı fikirde. Özellikle de F-35’leri satın alanlar ya da deneyen ülkeler...” sözlerine yer verdi. 

Mark Esper’a, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’nin, “ABD'nin Suriye'de tutacağı asker sayısının binden az olacağı kesin, belki 500 ya da 600 olur” açıklaması ve bu sayıya ne zaman ulaşılacağı da soruldu.