image

PeyamaKurdDemokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) desteklemeye devam edeceklerini belirten ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupa ülkelerine Kürtlere destek olmaları çağrısında bulundu. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya'nın başkenti Berlin'deki Körber Vakfı'nda yaptığı konuşmada, Berlin Duvarı'nın yıkılmasının ardından 30 yıl geçmesine rağmen, bugün hala özgür dünyanın yine otoriter rejimlerle karşı karşıya olduğunu belirtti. 

DSG’ye destek vermeye devam ettiklerini kayden Pompeo, ABD'nin Rojava’dan çekilerek bölgede daha önce destek verdiği grupları yalnız bıraktığı eleştirilerinin doğru olmadığını kaydetti. 

Pompeo açıklamasında, "Aslında ABD, DSG'ye devasa miktarda kaynak sağladı" diyerek, Avrupa'dan da İngiltere ve Fransa'nın destek verdiğini, bu şekilde IŞİD'e büyük darbe vurdukları ve bundan gurur duyduklarını ifade etti. 

"Onlara destek vermeyi sürdürüyoruz. Çünkü bunda büyük çıkarımız var, Avrupa'nın da bunda çıkarı olduğunu düşünüyoruz" diyen Pompeo, Avrupa ülkelerini ABD'nin bölge politikalarına ve IŞİD’le mücadeleye destek vermeye çağırarak, aksi takdirde Avrupa'nın çok ciddi yeni mülteci akınlarıyla karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.