image

PeyamaKurd - Dünya gündemi ilişkin değerlendirmelere yer veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'de önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerden galip çıkacak her başkanla çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Putin, VTB Capital bankasının düzenlediği 'Rusya Çağırıyor' yatırım forumunda yaptığı konuşmada, "Her şeyi sakin bir şekilde analiz ediyoruz, ABD halkının alacağı her kararı kabul edeceğiz ve göreve gelen her yönetimle çalışacağız. Umarım kararlar dengeli olur. Her halükarda biz kendimizi rahat hissediyoruz" ifadesini kullandı.

Rus lider, ABD'yle yapılan çalışmalar hem eksi hem de artı yönlerin bulunduğunu belirterek, "Mevcut yönetim Rusya'ya, tüzel kişilerimize ve şirketlerimize 46 kez yaptırım uyguladı. 46 kez! Hiçbir zaman böyle bir şey olmamıştı. Ancak bu kısıtlamalara rağmen bir önceki döneme kıyasla ticaret hacmi yüzde 30 arttı" sözlerine yer verdi.

ABD seçimlerinin küresel siyasi dengeleri değiştirip değiştiremeyeceği sorusuna yanıt veren Putin şunları dile getirdi:

"ABD seçimlerine değinmek istemiyorum. Zira ben ne söylersem söyleyeyim, partnerlerimiz Rusya'nın ABD seçimlerine sözde müdahalesini kanıtlamak için sözlerimi işine geldiği şekilde yorumluyor."