image

PeyamaKurd- Rojava’daki Kürt partilerin ABD ve Fransa’nın desteğiyle beş siyasi ilke üzerinde uzlaşıya vardıkları belirtildi.

Uzlaşıya varılan ilkeler arasından, ‘Suriye, tüm oluşumların haklarını garanti eden federal bir hükümet sistemine sahip egemen bir ülkedir’ ve ‘Kürtler, ulusal davalarını çözmek için tam jeopolitik birliğe sahip bir millettir’ ilkesi de yer aldı.

Uzlaşı metinde  ‘uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalar uyarınca meşru ulusal hakların anayasal olarak tanınması’ ve ‘tüm siyasi partileri, akımları ve Suriye’deki Kürt topluluğunun temsilcilerini temsil eden bir Kürt merci oluşturulması’ gibi talepleri de içerdiği belirtildi.

ABD’nin Hesseke üssünde ENKS ve PYD ile görüştü

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Danışmanı William Robak’ın üçü geçtiğimiz dördüncüsü ise bu ayın başlarında olmak üzere dört kez Demokratik Birlik Partisi (PYD) liderliği ve muhalif Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) başkanlığı ile ABD’nin Haseke’deki üssünde doğrudan görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

 ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi’nin sadece ENKS ve PYD ile değil, Suriye Kürt Ulusal Birliği (HNKS) ve Suriye Kürt İlerici Demokrasi Partisi (PDPKS) temsilcileri ile bir araya geldiği ifade edildi.

Fransa’da dahil oldu

Rojava’daki Kürt siyasi partilerin görüşmelerine ABD’nin yanı sıra Fransa dahil oldu. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan diplomatik bir heyet, Uluslararası Koalisyon’un Rumeylan petrol bölgesindeki askeri üssünde 5-8 Mayıs tarihleri arasında ilgili tüm taraflarla üç gün boyunca yoğun toplantılar düzenledi.

Taraflar ortak siyasi uzlaşıya vardılar

Yapılan toplantılar sırasında sırasın da taraflar, Suriye krizine ilişkin uluslararası forumlara katılmak ve rejim ile muhalefete karşı tek bir tutum sergilemek konusunda ortak bir Kürt heyeti oluşturulması ve ortak konuların geri kalanının tartışılması amacıyla bu ayın sonunda ikinci bir toplantı turunun başlaması konusunda ortak siyasi uzlaşılara vardılar.

Türkiye ENSK ile görüştü

Bu toplantılar Rojava’da sürerken Türkiye Dışişleri Bakanlığı, 11 Mayıs’ta ENKS’den bir heyeti kabul etti. Bakanlık yetkilileri ENKS temsilcilerinden Rojava’yı kontrol eden Ankara’nın PKK'nin bir uzantısı olmakla suçladığı PYD ile yapılan görüşmelerin detaylarını dinlediler. ENKS temsilcileri Türk yetkililere, ABD ve Fransa'nın Kürt siyasi oluşumların saflarını birleştirme çabalarını aktardılar.

Bununla birlikte meselenin Suriye'nin iç meselesi olduğunu belirten ENKS temsilcileri, bu toplantılara uluslararası garantilerle katılmaya devam edeceklerine söz verdiler. Yabancı yetkililerin bu konuda yorum yapmadıklarını ya da yorum yapmaktan kaçındıklarını belirten ENKS temsilcileri, daha sonra muhalif kanattaki Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) liderleriyle resmi bir toplantı düzenlediklerini ve SMDK’nın da kendi saflarına dahil olduğunu açıkladılar. Görüşmede bu adımın Kürt iç çıkarı olarak önemini açıkladılar.

Tartışmaların etrafında döndüğü iki önemli nokta

SMDK’nın üst düzey isimlerine göre üç ana konu etrafında dönen tartışmalı noktalardan ilki PYD’nin PKK ile bağlantısını ve dış gündemlerinden ayrılması gerekliliği.

İkincisi ise ENKS'ye bağlı Roj Peşmergeleri ve PYD’nin askeri kanadı Halk Koruma Birlikleri (YPG) olmak üzere iki Kürt askeri gücün varlığı.
 

ENSK: İkinci turda Rojava Özerk Yönetimi’nin geleceği tartışıldı

ENKS’den üst düzey bir isim, ikinci turun üçüncü tartışmalı noktasının 2014 yılında tek taraflı olarak ilan edilen Rojava Özerk Yönetimi’nin geleceğiydi. ENKS, uluslararası tarafların himayesinde hizmet, güvenlik ve ekonomik zincirleriyle, içinde gerçek ortaklar olacak olan yeni bir yönetim kurulmasına bağlı kalırken, PYD bunu katılımını genişletme, tüm Kürt çerçevelerini dahil etme, koruma ve geliştirme imkanı olan bir Kürt kazanımı olarak görüyor.

Bu arada PDPKS, tüm Kürt taraflara ‘Suriye'deki Kürt kararlarının merkezileştirilmesini sağlamaya ve halkın çıkarlarını partizan ve Kürt ittifakların çıkarlarının önünde tutmaya’ çağırdı. PDPKS’den üst düzey bir yetkili, Kürt taraflar arasında yapılan görüşmelerin kapsamlı bir anlaşmaya varılmadan önce biraz daha zaman alabileceğini söyledi.