image

PeyamaKurd - Bugün sabah saatlerinde Rojava’nın Kamışlo kentinde Soçi mutabakatı kapsamında Türkiye ve Rusya askerleri üçüncü ortak kara devriyesi faaliyetini gerçekleştirdi. 

Rusya ve Türkiye'nin başlattığı ortak devriyeyi protesto eden kitleye ateş açıldı. Bir genç yaşamını yitirdi, birçok kişi de yaralandı. Söz konusu yaralıların Derik hastanesine kaldırıldığı ifade edildi.

Kamışlo’nun Dirxê Ana ve Girkê Leğê ilçelerinde de ortak kara devriyesine başladılar. Kara devriyeleri her iki ilçenin sınır köylerinde halk tarafından tepki ile karşılandı. Kara devriyesinin gerçekleştiği yol üzerine gelen köylüler, Türk ve Rus zırhlı araçlarına topladıkları taşları atarak tepki gösterdi.

Türk ve Rus güçleri, Dirbêsiyê kenti ile Serêkaniyê arasında ilk ortak kara devriyesini 1 Kasım Cuma günü gerçekleştirmişti. Bu bölgeler Soçi mutabakatında devriye için ismi geçen yerler. 

Hatırlanacağı üzere 5 Kasım günü Kobanê’de ortak devriye turu atan iki ülkenin askeri güçleri yine halkın tepkisi ile karşılaşmış askeri araçlara çürük meyve, yumurta, taş ve ayakkabı gibi materyaller fırlatılmıştı.