image

PeyamaKurd - Rojava Özerk Yönetimi, 10 Ekim 2020 tarihinden önce her hangi bir suçtan dolayı hüküm giyen mahkûmlar için genel af çıkardı.

Rojava Özerk Yönetimi Genel Meclisi tarafından yayımlanan açıklamada, “Af kararı işlenmiş ufak sayılacak suçları ve ihlalleri kapsamaktadır. Söz konusu karar büyük sayılacak suçlar için 20 yıl müebbet hapis cezasıyla değişebilir” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Af kararı, ceza süresinin yarısını dolduran mahkûmların yanı sıra kronik hastalığı bulunanlar, yaşı 75 yılın üstünde olanları kapsayacak. Ancak vatana ihanet, ajanlık, Namus gerekçesiyle suç işleme, tecavüz, uyuşturucu ticareti, terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği, savaşa katılan ve patlama düzenleyen suçluları kapsamamaktadır.”

Rojava Özerk Yönetimi’nin çıkardığı af kararında, “Firar edip teslim olmayan mahkûmlar af kararına tabi tutulmayacaklardır. Bu kararın çıkmasından 60 gün içerisinde teslim olan firariler af kararından yaralanabilir. Bu madde Rojava Özerk Yönetimi sınırları içerisinde olanlar için geçerlidir. Rojava Özerk Yönetimi sınırları dışındakiler için teslim olma süresi 90 gündür" sözleri yer aldı.