image

PeyamaKurd - Rojava Suriye Özerk Yönetimi Dışişleri Bürosu, uluslararası 3 kurum ve  temsilciye teslim etmek üzere bir mektup gönderdi.

Özerk Yönetim, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Michelle Bachelet, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen ve Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu’nda aralarında bulunuğu 3 kuruma mektubunu iletti.

Mektupta, Suriye Koalisyonu’nun savaş suçu işleyenler için bir sığınak olduğunu belirten Özerk Yönetim, mektubu gönderdikleri kurumları Kürt siyasetçi Hevrin Xelef’i katleden Ahmed Hasan Feyad el Hayis’i (Hatim Ebû Şakra) özel mahkemeye sevk etmeye çağırdı.

23 Kasım 2020 tarihinde Ezaz'da sözde "Suriye Ulusal Ordusu" nun askeri komutanlarıyla yaptığı görüşme ile Suriye koalisyonunun bu terör eylemlerinin meşru şemsiyesi olduğunu ve eylemlerin koalisyon aracılığıyla gizlediğini bildiren mektup, Koalisyo’nun bu gruplara sahip çıkması, bu grupların işbirlikçisi olduğunu ve Türk devleti tarafından desteklenen çeteleri tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerinin sorumlusu olduğunu belirtti.

Mektup, Hatim Ebû Şakra Suriye koalisyonuna bağlı bir mahkeme tarafından kınandığını ve bu kişinin Kürt siyasetçi Hevrîn Xelef ve beraberindekileri katlettiği görüntülerle belgelendiğini açıklıyor.

Mektuptaki diğer ifadeler şöyle:

“Hatim Ebû Şakra’nın Ehrar el Şerqiye ve sözde ‘Suriye Milli Ordusu’na bağlı 123’üncü Tugay’ın komutanı olduğunu belirtmek istiyoruz. 123’üncü Tugay’ın üyelerinin çoğu daha önce El Nusra ve DAİŞ gibi terör listesinde olan örgütlere bağlıydı.

Suriye Milli Ordusu'nun Efrîn’de, Serêkaniyê ve Girê Spî’de Kürtlere ve fark etnik yapılara karşı suçlarına devam ediyor" denilen açıklamada "İlgilileri duruma müdahale etmeye ve sözde Suriye Milli Ordusu’nun öncülüğünü yapan Türkiye iktidarına Ehmed Hesan Feyad El Hayis’i (Ebû Hatim Şakra)  özel mahkemelere teslim etmesi için baskı kurmaya çağırıyoruz."