image

PeyamaKurd - ABD'nin iddialarına yönelik açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’nin (BWC) hükümlerinin Rusya tarafından ihlal edildiği yönündeki iddialarının reddedildiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, ABD’nin geçen ay sonu yayınladığı silah kontrolü ile ilgili raporuna ilişkin, ABD'nin Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’nin (BWC) hükümlerinin Rusya tarafından ihlal edildiği yönündeki iddialarının reddedildiği belirtildi.

ABD’nin silah kontrolü ile ilgili raporunun ilgili kısmında, Moskova’nın BWC hükümlerini uygulama şeklinin uzun yıllardır ABD’nin endişelerine yol açtığı belirtiliyor, özellikle de Rusya’nın biyolojik silah üretim tesislerinin imha edilmesi ya da barışçıl amaçlara yönelik yeniden düzenlenmesi ile ilgili taahhütlerini yerine getirmediği ileri sürülüyor. 

Rusya: "Faaliyetlerimiz BWC yükümlülüklerine uygundur..."

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "Rusya'nın biyomedikal alanındaki faaliyetleri tamamen barışçıl olup, BWC kapsamındaki yükümlülüklerine tamamen uygundur. Bu, özellikle BWC güven artırıcı önlemlerin bir parçası olarak ülkemiz tarafından her yıl sunulan bilgilerle doğrulanmakta" sözlerine yer verildi.

Yapılan açıklamada 'Bu tür spekülasyonların uluslararası toplumun dikkatini bu hassas alanda kendisinin yürüttüğü gayri şeffaf ve uygunsuz faaliyetlerinden uzaklaştırmaya yönelik sıradaki girişim’ olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"ABD'nin, Sovyet biyolojik programları ile ülkemiz tarafından mikrobiyoloji alanında yürütülen araştırmalar arasında bağlantı olduğu hakkında kanıtlanmamış spekülasyonlar bazında Rusya tarafından BWC hükümlerinin olası ihlali ile ilgili olarak dolaştırıldığı haksız iddialar tamamen asılsız."