image

PeyamaKurd - YPG'yi bünyesinde barındıran Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) Rojava bölgesinde petrol yataklarının modernizasyonu için ABD'li şirketle imzaladığı anlaşmayı ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivaç, Washington'un Suriye'deki petrol planlarının DSG güçlerinin elini güçlendirdiğini kaydetti.

Konuyla ilgili Rus haber ajansına açıklamada bulunan Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivaç, DSG ile ABD'li Delta Crescent Energy LLC'nin imzaladığı, Suriye Dışişleri'nin kınadığı ve Türk Dışişleri'nin 'kabul edilemez' olarak nitelediği anlaşmayı yorumladı. 

Aleksey Grivaç, ABD'nin bu anlaşmayla Suriye'deki petrolden gelir elde etmek için zemin oluşturduğunu belirterek, "Washington böylece bir yandan Suriye'de kendisine tabi olan güçleri desteklerken diğer yandan da bu ülkedeki petrol rezervlerini kendisine bağlı yapılarla paraya çevirmek için zemin hazırlıyor" sözlerine yer verdi.

“Petrol üretiminde ciddi artış var” 

Söz konusu Suriye'de 2011'den beri devam eden çatışmalarda petrol altyapısının bir kısmının yıkıldığını ancak bunları geri kazanmanın mümkün olduğunun görüldüğünü anlatan Grivaç, "Teknik olarak bakıldığında, planların gerçekleştirilebilir olduğunu düşünüyorum. Belki de, mevcut seviyeye kıyasla petrol üretiminde ciddi bir artış olur" ifadesini kullandı.

“Kürt güçlerinin eli güçleniyor” 

Rus uzman, petrol anlaşmasının bölgedeki gerilimin tırmanmasına yol açabileceğini kaydederek, "Bu eylemler, Türkiye'nin hoşuna gitmiyor. Zira böylece Kürt ayrılıkçıların eli güçleniyor. Ayrıca bunların Suriye meşru hükümetinin ve halkının çıkarlarına ters düştüğü de aşikar. Zira petrol rezervleri yıkıma uğrayan ülkenin yeniden yapılandırılması için kullanılmayacak" dedi.