image

PeyamaKurd - Rusya, Arap ülkelerinin Suriye’nin başkenti Şam’daki diplomatik varlığını yeniden başlatmaları gerektiğini bildirdi.

Suriye ve Arap ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilere değinen Rusya Dışişleri Bakanlı Sergey Lavrov, Astana sürecinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin yakın zamanda görüştüğünü ve Suriye krizinin yalnızca Suriyeliler arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi yoluyla çözülebileceği konusundaki görüşlerini yinelediğini ifade etti.

Rusya Bakan Lavrov açıklamasında, “Arap ülkelerinin Şam’daki varlığını yeniden başlatması, bu sürece katkılı olur. Sizin de bu yönde adım atmayı planladığınızı biliyor ve bunu olumlu karşılıyoruz” sözlerine yer verdi.

Rusya’nın Suriye’nin Arap Birliği’ne dönmesini desteklediklerini belirten Lavrov, üye ülkelerin Suriye krizinin çözümüne katkıda bulunmasını umduklarını kaydetti.

Ayrıca açıklamasının devamında ise Lavrov şu ifadeleri kullandı:

“Batılı partnerlerimizin Suriye’yi izole etme girişimlerini önlemede katkıda bulunacak tüm eylemleri ve Suriye’nin Arap ailesine dönmesini destekliyoruz. Bu konunun Arap Birliği’nde görüşülmekte olduğunu biliyor, ayrıca tüm Arap ve İslam dünyasının çıkarları gözetilerek adil bir şekilde çözülmesini umuyorum."