image

PeyamaKurd - Coronavirüsle mücadele kapsamında gelecek haftayı 'ücretli tatil' ilan eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ulusal sesleniş konuşmasında virüsle mücadelede alınan tedbirleri ihlal etmenin 'terör eylemi' sayılacağı duyurdu. 

Moskova'da ulusa sesleniş konuşması gerçekleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, temel önceliklerinin vatandaşların sağlığı olduğunu belirterek, gelecek haftayı 'ücretli tatil' ilan etti. 

Ayrıca Putin'e 2036'ya kadar başkanlık imkanı sağlayacak olan ve 22 Nisan'da yapılması planlanan anayasa değişikliği halk oylamasının da ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. 

Putin’in açıklamalarına göre Rusya’da salgınına ilişkin tedbirleri ihlal edenlerin "terör, holiganlık, sabotaj eylemi" kapsamında cezalandırılmasına yönelik düzenlemeye gidileceği ifade edildi. 

Diğer taraftan ise Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma Devlet İnşaatı ve Mevzuat Komitesinden yapılan açıklamada, Covid-19 önlemlerine uymayanların yargılanmasına yönelik yasa tasarısı hazırlandığı belirtildi. 

Hazırlanan bu tasarıya göre, çok sayıda kişiye virüsün bulaşmasına neden olacaklara 12 bin 300 dolara (1 milyon Rus rublesi) kadar para veya 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. 

Coronavirüs salgını nedeniyle bir kişinin ölümüne neden olanlar 24 bin 600 dolara (2 milyon Rus rublesi) kadar para veya 5 yıla kadar hapis cezası, 2 ve daha fazla kişinin ölümüne neden olanlara da 7 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. 

Bunun yanı sıra salgını kasıtlı bir şekilde yayılması yoluyla ölüme sebebiyet verilmesine ilişkin davalar, duruma göre "terör, holiganlık veya sabotaj eylemi" kapsamında ele alınacak.