image

PeyamaKurd - Ermeni-Azer gerilimine değinen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın halkların ve ülkelerin duygularıyla oynamaya kendinde hak görmediğini ve Dağlık Karabağ'daki sorunun çözümünü tartışırken içi boş söylemlerde bulunmadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rus medyasına yaptığı açıklamada, Rusya’nın halkların ve ülkelerin duygularıyla oynamaya kendinde hak görmediğini ve Dağlık Karabağ'daki sorunun çözümünü tartışırken içi boş söylemlerde bulunmadığını vurguladı.

Bakanlık Sözcüsü açıklamasında, “Kendilerine hem saldırgan söylemleri hak gören hem de barışçıl niyetini ortaya koyan diğer pek çok ülkenin aksine Rusya, öncelikle halkların, ülkelerin ve devletlerin duygularıyla oynamayı kendinde hak görmüyor. İkincisi de Rusya asla belki de barışçıl ama içi boş söylemlerle uğraşmıyor” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Rus Sözcü açıklamasının devamında, Rusya'nın uzun süre boyunca Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaya ilişkin herhangi bir değer yargısında bulunmadığına vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Ve üçüncüsü, Rusya gerçekten diplomatik çabalar temelinde bir sonuç ortaya koydu. Dışişleri Bakanlığı konağında müzakerelerden önce yapılan ve şu anda devam eden çalışmalar, doğal olarak kurumlar arasında yaptığımız işbirliğinden kaynaklanıyor.”