image

PeyamaKurd - İdlib’e yapılan askeri sevkiyatlara yönelik açıklamaya yayımlayan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 10 araçlık konvoyun Hirbet el-Cuz sınır kapısından geçerek, İdlib’in batı kırsalındaki İştabrak bölgesine konuşlanmış olan gözlem noktalarına doğru yöneldiği belirtildi. 

Suriye’nin İdlib kentine yönelik başlatılan ve 2 Şubat’tan bu yana Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne ulaşan zırhlı tank, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), zırhlı güvenlik kabini ve askeri radarları taşıyan kamyon ve askeri araç sayısı 2 bin 2bin 700’e ulaşırken, aynı dönemde İdlib ve Halep'te konuşlanan Türk askerlerinin sayısı da 7 bin 400’ü buldu. 

Rejimden İdlib’e ağır silah takviyesi 

Açıklamada bulunan SOHR, Rus savaş uçaklarının İdlib'in güneyindeki Mastuma kampında Türk kuvvetlerine ait noktaların hava saldırıları ile hedef aldığını iddia etti. 

Öte yandan gözlemevine göre, rejim güçlerinin İdlib’in güneyindeki Zaviye Dağı’nda yer alan eksenine Kefr Secne’ye çok sayıda asker ve ağır silah takviyesi yaptığı kaydedildi.