image

PeyamaKurd- ABD’li Newsweek dergisi Şam ve Moskova ilişkilerini irdeleyen çarpıcı bir yazı yayınladı.

"Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesinin Suriye’deki iç savaşta yer almasından dolayı artık yoruldu" yorumunda bulunan  ABD’li Newsweek dergisi, “Suriye hala Moskova’nın Orta Doğu’daki bir numaralı müttefiki, ancak ‘Esad Kremlin’in sabrını tüketiyor’” diye yazdı.

‘Çatışma çıkmaza girdi’

Esad güçlerinin, İdlib'de cihatçıların elindeki bölgelerde, Rusya'nın havadan desteğine rağmen tam kontrolü sağlayamadığı ifade edilen yazıda, "Koronavirüs salgınının etkisiyle bölgede terör örgütü IŞİD militanları yeniden aktif hale geldi. Böylece, çatışma çıkmaza girdi” denildi. 

‘ABD'nin yeni yaptırımları Tahran'ın etkinliğini azaltabilir’

Suriye'de çok fazla taraf olmasının da krizin çözümünü zorlaştırdığı belirtilen analizde, “Türkiye, Rusya'dan pahalı silahlar satın alarak, Esad karşıtı isyancıları desteklemeye devam ediyor. İran, Suriye'yi müttefik ve Libya'daki Hizbullah'a silah göndermede köprü olarak görüyor. Ancak ABD'nin yeni yaptırımları, Tahran'ı ülkedeki etkinliğini azaltmak zorunda bırakabilir” yorumunda bulundu.

‘Rusya orda olacak’

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Suriye meclisiyle ilişkilerden sorumlu grubun koordinatörü Dmitriy Sablin konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Rusya'nın ve Putin'in yorulmalarını, zayıf düşmelerini ve teslim olmalarını isterler. Rusya hiçbir zaman savaş aramadı. Ancak hiçbir zaman da yorgunluğuna atıfta bulunarak savaş alanını terk etmedi. Rusya, ülkenin geleceği için mücadelede Suriye halkının yanında olacak. Akdeniz kıyısındaki üslerimiz ise güçlenecek ve bölgedeki asayişi sağlayacak.”