image

PeyamaKurd - Türk Dil Kurumu (TDK), Kürt Dil Platformu’nun Kürtçe ile ilgili taleplerinin bulunduğu 10 maddelik bildirgeye yanıt verdi.

TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülseven tarafından Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri’ye hitaben verilen yanıtta, Kürtçe’ye dönük bir çalışma yapılmayacağının işaretleri verildi.

Kürt Dil Platformu tarafından 8 Ocak’ta yapılan basın toplantısında, TDK’ya 10 maddelik bir çağrıda bulunularak, Kürtçe-Türkçe sözlük yayınlaması istenmişti.

10 maddelik bildirgede Kürtçe-Türkçe sözlüğün yayınlanması dışında, Kürtlerin dil ve kimlik haklarının yasal ve anayasal olarak kabul edilmediğini belirtilen açıklamalara da yer verilmişti.

Fakat TDK verdiği cevapta sadece Kürtçe-Türkçe sözlüğün yayınlanması maddesine değinerek, Kürtçe-Türkçe Türkçe-Kürtçe Sözlüğün 2014 yılında yayınlandığı belirtti.

TDK, Kürt Dil Platformu’na verdiği yanıtta, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle Türk Dil Kurumuna gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Türk Dil Kurumunun teşkilat yapısı, görev ve sorumlulukları, öncelikli çalışma alanları 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 10. maddesi ile düzenlenmiştir. Kurumumuz çalışmalarını bu maddenin çizdiği çerçeve içerisinde yürütmektedir. Kurumumuz hem Türk dilinin sözlüklerini hem de iki dilli sözlükleri yayımlayarak araştırmacıların istifadesine sunmaktadır; Kürtçe-Türkçe Türkçe-Kürtçe Sözlük de bu iki dilli sözlüklerden birisi olarak 2014 yılında yayımlanmıştır. Görüş ve önerileriniz için teşekkür eder, bilgilerinizi rica ederim.”

Platform’un TDK’ya göderdiği mektupta, kuruma bağlı bir şubenin Diyarbakır’da açılması ve Ankara’da bir Kürtçe kürsüsünün kurulması, Kürtçe uzmanların istihdam edilmesi, Kapsamlı Kürtçe sözlük çalışmasının yapılması, Etimolojik Kürtçe sözlük çalışmasının yapılması gibi maddeler yer alıyordu.