image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump'ın "Esad'ı öldürecektim, Mattis engelledi" açıklaması üzerine Suriye Dışişleri Bakanlığı, "ABD'nin haydut devlet, terörist grup olduğunu teyit etti" açıklamasına yer verdi.

Trump'ın kimyasal silah saldırısı iddiaları üzerinden Suriye'ye düzenlediği füze saldırılarında Devlet Başkanı Beşar Esad'ı da öldürmek istediği, ama dönemin Savunma Bakanı Jim Mattis tarafından engellendiği açıklamasına Suriye yönetiminden açıklama geldi.

ABD'ye 'haydut devlet' benzetmesi

Konuyla ilgili Suriye resmi haber ajansı SANA'nın yayımladığı Suriye Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD'ye 'haydut devlet', 'terörist grup' benzetmesine yer verildi.

Açıklamada, "ABD Yönetimi Başkanı'nın Devlet Başkanı Beşar Esad’ın hedef alınmasına ilişkin açıklamaları, Amerikan yönetiminin pervasız siyasi düşünce ve davranışının düştüğü seviyeyi açıkça gösteriyor" diyen Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetimlerinin 'hedeflerine ulaşmak için suçu görev edinen bir haydutlar sisteminden başka bir şey olmadığını' belirtti.

Diğer taraftan "Trump’ın böyle bir adımı kabul etmesi, ABD yönetiminin haydut ve kanundışı bir devlet olduğunu teyit etmektedir" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD yönetiminin bölgedeki çıkarlarını elde etmek için herhangi bir yasal, insani veya ahlaki kuralı dikkate almadan cinayet ve tasfiyeye başvurarak terör örgütleriyle aynı yöntemleri takip ettiğini göstermektedir."