image

PeyamaKurd - Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Coronavirüs ile ilgili basına açıklamada bulundu. 

Selçuk açıklamasında "30 Nisan'a kadar okullarımızın tatil olması, uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu" ifadesini kullandı. 

Coronavirüs Bilim Kurulu "eğitim" gündemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Coronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Türkiye Sağlık Bakanı Koca, Coronavirüse ilişkin "Bilim, bugün için büyük vaatlerde bulunamıyor. Bu insan sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş düşmanı" sözlerine yer verdi. 

Koca sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Coronavirüse karşı verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek her birimize bağlıdır. Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Virüs genç, yaşlı, orta yaşlı ayrımı yapmıyor. Başlardaki kendimizi koruma refleksi bizi her şeye rağmen avantajlı kılıyor." 

Koca okullara verilen aranın tatili olarak görünmemesi gerektiğini vurgulayarak, verilen aranın uzatılacağını söyledi. Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

-Kara ve hava yolunda, uçakta hangi düzende oturulması gerektiği belirlenecek. Bu tip ulaşımda olabilecek teması minimalize edecek bir yaklaşımı Bilim Kurulu gündemine aldı. 

-1250 kutu ilaç getirdik, 3750 kutu daha sipariş verdik. Tabii faydası olup olmadığını da görmek istiyoruz. Yoğun bakımda orada görüyorsunuz, 136 hasta var. Her hastada bir kutu kullanıldığını biliyoruz.    

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 30 Nisan'a kadar tatil edildiğini ancak uzaktan eğitime devam edileceğini açıkladı. 

Selçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

- Sınavlar konusu işin başından beri gündemimizde ve prensip olarak biz sınavın zamanında yapılmasını önemseriz. LGS'nin ne şekilde yapılacağına dair 3 senaryomuz var. 

Bu anlamda sınavların ertelenmesi veya ertelenmemesi tamamen buradaki kararlara bağlı olacak. ÖSYM ve YÖK'le istişarelerimiz devam ediyor. Sınav stresini asgariye indirecek tedbirler alıyoruz.