image

PeyamaKurd - Ankara ve Washington’un Rusya’ya karşı koymak amacıyla ikili işbirliğini geliştirmeleri gerektiğini dile getiren ABD'nin Avrupa Kuvvetler Komutanı Tod Wolters Libya ve Suriye'deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

ABD'nin Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tod Wolters, ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi’ne yapacağı sunum için hazırladığı metinde, Ankara ve Washington’un Rusya’ya karşı koymak amacıyla ikili işbirliklerini ve NATO içindeki etkileşimlerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı. 

ABD’li General açıklamasında, “Türkiye’nin, Rusya’ya karşı konulmasındaki rolü büyük önem taşıyor. Her iki ülke Karadeniz bölgesini kendi doğal nüfuz alanları olarak değerlendiriyor, Libya’da çatışmaya devam ediyor ve Suriye’nin İdlib bölgesinde doğrudan çatışma halindeler” ifadesini kullandı. 

Wolters, Rusya’ya karşı Türkiye ile işbirliği çağrısında bulunarak, “Hem ABD’nin, hem de Türkiye’nin uzun vadeli çıkarlarında, hem karşılıklı olarak, hem de NATO üzerinden Rusya'ya karşı işbirliğini geliştirmek için ortak çalışmaların devamı bulunuyor” sözlerine yer verdi.