image

PeyamaKurd -  Türkiye'ye karşı silahlanma kararı alan Yunanistan Parlamentosu, Hava Kuvvetleri'ni güçlendirmek amacıyla Fransız yapımı 6'sı yeni 12'si kullanılmış 18 Rafale tipi savaş uçağının satın alınmasını öngören anlaşmayı onayladı.

Savaş uçaklarının satın alınmasına ilişkin İktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP), ana muhalefet sol SYRİZA partisi ve sosyalist KINAL partisi anlaşmayı büyük çoğunlukla kabul etti.

Fransa tarafından daha önce kullanılmış Rafale uçaklarından ilk altısının Temmuz'da Atina'ya teslim edilmesi bekleniyor.

İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre 6 yeni Rafale uçağı 2022'de, kalan 6 adet kullanılmış Rafale ise 2023'te teslim edileceği ifade edildi.

Alınan bu karar kapsamında "Aynı anda 40 hedefi püskürtebilecek kapasiteye sahip olduğu" belirtilen ve üzerlerinde "Exocet, Scalp, Mica ve Meteor füzeleri" taşıması öngörülen 18 adet Rafale jetleri için Yunanistan Savunma Bakanlığı bütçesinden 2 milyar 490 euro ayrıldığı vurgulandı.

Savaş uçaklarının alımına ilişkin açıklamada bulunan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopoulos, Fransa'dan 18 adet Rafale savaş uçağının acilen alınmasına gerekçe olarak, geçtiğimiz yıl Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerginliği gösterdi.

Yunan Bakan Panayotopoulos, "çok yönlü tehdit ve provokatif eylemleri püskürtme yetenekleri olan Rafale uçaklarının Yunan Hava Kuvvetleri'nin caydırıcı gücünü artıracağını" dile getirdi.