image

PeyamaKurd - Dersim'deki Munzur Vadisi Milli Parkı, 2019 Dünya Rafting Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak.

Dersim’de ilk kez bu yıl düzenlenecek olan Dünya Rafting Şampiyonası için hazırlıkları tamamlandı.

11- 13 Haziran 2019 tarihinde Dersim'de düzenlenecek Dünya Rafting Şampiyonası hazırlıkları kapsamında uluslararası standartlarda 36 kilometrelik bir rafting parkuru yapıldı. Şampiyonaya gelecek sporcular için konaklama merkezleri düzenlenirken, gazeteciler için ise uluslararası basın merkezi oluşturulacak.

Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı ve Dünya Rafting Federasyonu İkinci Başkanı Fikret Yardımcı, şampiyonayla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Yardımcı, Avrupa'da 12 yıldır düzenlenemeyen Dünya Rafting Şampiyonası'nın ilk kez düzenlenecek olmasının Türkiye ve Dersim için tarihi bir önem taşıdığını söyledi.

Şampiyonaya 3 kıtadan 20 ülkenin katılacağını belirten Yardımcı, "Çok önemli bir organizasyon. Tunceli'nin turizmi açısından dev bir adım. Sporcu yönetici ve gazeteci olmak üzere yaklaşık 800 kişi dışarıdan gelecek. Yurt içinden gelecekler ile birlikte binlerce kişi bu şampiyonayı izleyecek. Tunceli'de Munzur Vadisi Milli Parkı içinde geçen Munzur Nehri'nde düzenlenecek Dünya Rafting Şampiyonası'na aralarında Çin, Brezilya, Fransa, Hindistan, İtalya, İran ve Hırvatistan gibi ülkelerin bulunduğu toplam 20 ülke katılacak” dedi.

Geçen yıl Munzur Nehri'nin 36 kilometrelik kısmının Dünya Rafting Federasyonu tarafından dünya rafting parkuru ilan edildiğini belirten Fikret Yardımcı, “Munzur Nehri'ndeki uluslararası rafting parkurunda geçen yıl Türkiye Rafting Şampiyonası'nı, bu yıl milli takım seçmelerini düzenledik. Son derece başarılı bir sınav oldu.

Bu yıl da nihai hedef olan Dünya Rafting Şampiyonası'nı düzenleyeceğiz, organizasyonunun en iyi şekilde geçmesi için uluslararası basın merkezi oluşturacağız. Ulaşım ve konuklama konusunda bütün hazırlıklar tamamladı ve dünyaya örnek bir organizasyon olacak. Dersim, bu sayede bütün dünya tarafından tanınacak ve yeni bir turizmi merkezi haline gelecektir" diye konuştu.