image

PeyamaKurd - Sibirya’nın Novosibirsk bölgesindeki Ust-Tartas kazı alanında, yaklaşık 5.000 yıl öncesine ait “kuşadam” adı verilen kalıntılar keşfedildi.

Novosibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nden Lidia Kobeleva, “Mezardaki insan kafatasının altına 30 ila 50 kuş kafatası ve uzun gagalar konarak, boynu bir yaka gibi örtecek biçimde döşenmiş.” 

Kobeleva, “Gaga ve kafataslarından oluşan yaka, zırh gibi koruyucu bir giysi olabilir veya ayinlerde giyilmiş olabilir.” diyor.

Kuşlar henüz tanımlanmamış olsalar da, balıkçıl veya turna gibi büyük kıyı kuşlarıydılar.

Arkeologlar, kafatasları ve gagaların birbirine ya da bir kumaş parçasına nasıl bağlandığını tam olarak bilmiyor; çünkü kemiklere açılmış bir delik tespit edilemedi.

Arkeologlar yakınlarda iki katmanlı bir mezar keşfettiler. Üst katman, öldüğünde yaklaşık 5-10 yaşlarında olan iki çocuğun iskeletine ev sahipliği yapıyordu. Alt katmanda ve ahşap bir bölmenin altında ise yetişkin bir erkeğin iskeleti vardı.

Adamla birlikte bazı eserler gömülmüştü. Araştırmacıların kafatasının yakınında buldukları bir nesne, yuvarlak göz delikleri olan ve iki bronz yarıküreden yapılmış bir maske türü idi.

İskeletin yakınındaki cilalı taşların ritüelistik olduğu düşünülüyordu. Bu kişinin ve “kuşadamın” Bronz Çağı grubu için ritüeller düzenlediği tahmin ediliyor.

Kobeleva, “Her iki adam da toplumda özel roller üstlenmiş olmalıydı.” diyor