image

PeyamaKurd - Güney Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelen Alman taekwondocular, tarihi mekânlarda idman yapmayı ihmal etmedi. Sırasıyla Şanlıurfa Balıklıgöl, Mardin Dara Antik kent, son olacak da Zerzevan Kalesi'nde idmanlarını gerçekleştirdi. GAP Center Taekwando Spor Kulübü'nün 43 sporcusu, Roma İmparatorluğu döneminde 'askeri yerleşim' olarak kullanılan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'nde idman yapmanın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Zerzevan Kalesinde yaşanan savaşlar ile taekwondo arasında bir fark bulunmadığına dikkat çeken GAP Center Taekwondo Spor Kulübü Teknik Direktörü Gülabi Erkoç, tarihi kalede yaşanan savaşlar ile taekwondo arasındaki eşitliği bizzat kale ortasında yaptıkları idmanda resmen hissedebildiklerini söyledi.

Erkoç, "Burada yaşanan savaşlar aynı taekwondoda her gün yaptığımız antremanlarımızdaki gibi bir savaş benzeridir. Taekwondo kamp ve kültür gezimizdeki en büyük amacımız bölgedeki tarihi mekanları gezerek hem tanımak, hem de yaptığımız idmanları yurt dışında paylaşarak gerekli tanıtımı yapmaktır" dedi.

Alman Reise-Ecke Deluxe Tur Operatörü Emel Ak ise 2018 yılında Diyarbakır’da gerçekleştirilen tur operatörleri buluşmasının ardından bazı firmalarla birlikte çalışmalar başlattıkları belirterek, "Bu yıl içerisinde 3 turumuzu düzenlemiş bulunmaktayız. 2018 yılında acentelere yapılan tanıtım sonrası gönül rahatlığı ile tur yapabileceğimizi daha iyi anladık. Bu turumuzu kamp olarak Güneydoğuda taekwondo kampı ve tanıtım turu olarak bir ilki de gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte yine bu yıl içerisinde yine farklı turlar düzenleyeceğiz" diye konuştu.