image

PeyamaKurd - Erdoğan ile Putin, Koronavirüsle mücadelede iş birliği imkanları ve salgın sonrası dönemde atılacak adımların yanı sıra Suriye başta olmak üzere bölgesel meseleler ve ikili ilişkileri değerlendirdi. 

Türkiye İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. 

Ayrıca konuyla ilgili Kremlin basın dairesinden yapılan açıklamada, Putin'in Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, liderlerin Koronavirüs salgını ile mücadeleyi ve Suriye’deki durumu ele aldığı, ayrıca iki ülkenin arasındaki İdlib mutabakatının uygulanması konusundaki ortak çabaları yoğunlaştırma niyetlerini dile getirdikleri ifade edildi. 

Kremlin’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Koronavirüs pandemisi ile mücadele konuları ayrıntılı olarak görüşüldü. Hastaların tedavi yöntemleri ve aşıların geliştirilmesi dahil olmak üzere, iki ülkenin kurumları arasındaki işbirliğinin devamının önemine vurgu yapıldı. Rus lider Türk ortaklara, Türkiye'deki yurttaşlarını anavatanlarına geri getirmelerinde yardım ettikleri ve Rusya’nın birçok bölgesine insani yardım sağladıkları için teşekkür etti. 

Öte yandan açıklamada Suriye ile ilgili olarak, “17 Mart 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’na ilişkin 5 Mart 2020’de Moskova'da kabul edilen Ek Protokol dahil olmak üzere, Idlib gerginliği azaltma bölgesi ile ilgili Rus-Türk anlaşmaların uygulanması konusundaki ortak çabaları yoğunlaştırmaya yönelik ortak çaba dile getirildi” sözleri kullanıldı.