image

PeyamaKurd - Çin’de ele geçirilen arkeolojik deliller, bölgedeki ilk çiftçilerin darı ve diğer tahılları alkollü içeceklere dönüştürmek için iki farklı yol geliştirdiklerini ortaya koyuyor. Bu da alkolün o dönemde ne denli önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Standford Üniversitesi’nden Li Liu ve meslektaşları, Çin’in kuzeyindeki iki erken tarım alanında gün yüzüne çıkarılan 8000 ila 7000 yıllık çömlek kırıkları üzerindeki kalıntıları analiz etti. Her iki alanda da kalıntıların bir kısmı fermantasyon sonucu oluşan fiziksel hasara benzer izler taşıyan tahıl kaynaklı nişasta parçacıkları içermekteydi.

Tahıldan bira yaparken karşılaşılan temel zorluklardan biri nişastanın mayalanabilir şekerlere dönüştürülmesi. Liu ve meslektaşları antik bira üreticilerinin bunu yapabilmek için iki farklı yöntem kullandığını belirtiyor.

Lingkou alanında rastlanan kalıntılardaki fitolitler (bitkiler üzerindeki mikroskobik boyutlu parçacıklar) bira üreticilerinin tahıl tanelerini öylece yeşermeye bıraktıklarını gösteriyor. Bu işlem şeker oluşumunu sağlıyor. 300 kilometre batıda yer alan Guantaoyuan alanında bulunan kalıntılardaki fitolit ve mantar karışımı ise bir başka yöntem daha olduğunu ortaya koyuyor.

Arkeologlar, buradaki bira üreticilerinin, Qū olarak bilinen, küflenmeye bırakılmış tahıllardan yapılan bir “fermantasyon başlatıcısı” kullanarak nişastanın çözünmesine zemin hazırladığını söylüyor.  Qū, tahıl şarabı ve alkol üretmek için günümüzde hala kullanılıyor.          

Liu’nun belirtiğine göre her iki alanda da ele geçirilen deliller bu iki farklı fermantasyon yönteminin tarihinin Doğu Asya’daki tarım faaliyetlerinin erken dönemlerine kadar geriye uzandığını gösteriyor.

Yapılan bu yeni çalışmada alkollü içeceklerin erken tarım kültürleri için ne denli önemli olduğu vurgulanıyor. Liu, evcilleştirilmiş pirincin yayılışının, pirincin bu tür içeceklerdeki kullanımı sayesinde artmış olabileceğini söylüyor. “Alkolün ziyafetlerde sunulması bazı insanların yüksek toplumsal statülere ulaşmasına ve başkalarıyla müttefiklik kurmasına yardımcı oluyordu.”

Alkollü içeceklerin insanları tarıma geçmeye teşvik ettiğini düşünen Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi’nden Patrick McGovern, “Tarımsal faaliyetler sonucu üretilen yüksek miktarda tahıl depolanıp tüm yıl boyunca biraya veya ekmeğe dönüştürülüyordu. Bira daha çok arzulanan bir ürün olabilir ne de olsa ekmekte alkoldeki gibi, toplumsal ve dini sebepler dolayısıyla son derece önemli olduğunu düşündüğüm, zihin değiştirici bir etki yok” diyor.