image

PeyamaKurd - Rojhılatlı (Doğu Kürdistan) genç Muhammed Perwizi, İran devlet televizyonu Kanal-3’te yayınlanan yetenek programında, “Helepçe Katliamı ve Enfal Soykırımı” üzerine bir şarkı seslendirdi. Rojhılatlı genç Perwizi’nin performansı sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. 

Kürt yarışmacı Muhammed Perwizi, İran’da ençok izlenen ve resmi devlet televizyonunda yayınlanan yetenek programında, “Nîştîmanim Bîrt Dekem” (Vatanım Seni Özlüyorum) isimli şarkıyı seslendirdi.

Güney Kürdistan’da 1980’lerde Baas rejiminin Kürtlere uyguladığı zulmü, Helepçe Katliamı ve Enfal Soykırımı’nı konu alan şarkı, hem jürinin hem de izleyicilerin büyük beğenisini topladı. 

Aslen Sine vilayetine bağlı Kamêran kentinden olan Perwizi, şarkıya başlamadan önce yaptığı kısa konuşmada, Halepçe’de ve Enfal Soykırımınnda yaşamını yitirenleri andı. 

Kürt sanatçı açıklamasında, “Söyleyeceğim bu şarkı, Halepçe’de yaşanan insanlık dramını, Kürtlere uygulanan ve unutulması imkansız olan Enfal Soykırımı’nı anlatıyor. Bu akşam ouyacağım şarkıyı Aydın Mustafa ve binlerce şehit annesine armağan ediyorum” ifadesini kullandı.

Perwizi’nin okuduğu şarkı ve performansı sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. Çok sayıda izleyici kendisine destek verdi. Kürt genç şarkısının ardından jürinin tam desteğini alarak bir üst tura yükseldi.