image

PeyamaKurd - Milattan öncesi büyük bir medeniyete sahip olan Mısır'da yeni keşifler yaşandı. Mısır turizm ve tarihi eserler bakanlığı, arkeologların Kahire'nin güneyindeki geniş bir toplu mezarda onlarca antik lahit ortaya çıkardığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, 2 bin 600 yıl öncesine dayanan ve içerisinde mumyaların bulunduğu en az 59 mühürlü lahitin keşfedildiğini ifade etti.

Mısırlı Bakan açıklamalarında "Bunun büyük bir keşfin başlangıcı olduğunu düşünüyorum" diyerek, bölgede henüz ortaya çıkarılması beklenen çok sayıda lahit olduğunu vurguladı.

Yapılan açıklama sonrası katılımcıların bulunduğu salonda, keşfedilen tabutlar sergilendi ve içlerinden biri mumyayı göstermek için açıldı. Söz konusu törene çok sayıda yabancı diplomat da katıldı.

Öte yandan açıklama yapan Tarihi Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mustafa Waziri, ilk araştırmaların, süslü tabutların Firavun Geç Dönemine yaşayan (MÖ 664-525) rahip, üst düzey yetkililer ve seçkinler için yapıldığını gösterdiğini kaydeti.

Ayrıca Bakan El-Anani, keşfedilen lahitlerin, Giza Piramitleri yakınında inşa edilen yeni Büyük Mısır Müzesi'nde sergileneceğini de belirtti.