image

PeyamaKurd- Polonya'nın doğusundaki Podkarpackie eyaletinde bir kasabada ortaya çıkanlar, yalnızca Avrupa'yı değil dünyayı şoka uğrattı.

Nisk ilçesi yakınlarında devam eden yol çalışması sırasında, çoğunluğu çocukların gömüldüğü büyük bir mezar bulundu.

Arkeologlar, yüzyıllardır toprak altında olan mezardaki 115 cesedin yüzde 70'ten fazlasının çocuklara ait olduğunu söylüyor.

Cesetlerin 1500'lü yılların sonunda gömüldüğü ve Hristiyanlık dönemi öncesi gelenekleri de yansıttığı belirtiliyor. Çocuk iskeletlerinin ağızlarındaki madeni paralar dikkat çekiyor

Arkeolog Katarzyna Oleszek, "Sikkeler kesinlikle inançlarını yansıtıyor" diyor. Uzman Oleszek, cesetlerin özenle toprağa verildiğini söyleyip ekliyor:

"Bence burası bir toplu mezar değil, cesetler gelişigüzel atılmamış. Hristiyanlık öncesi geleneklerin örnekleri var veya ölümden sonraki hayata hazırlığın göstergeleri.

İskeletlerin yerleşim düzeni, muhafaza şekli bir Katolik kilisesi mezarlığı olduğunu da gösteriyor. Bir mezar diğerine zarar vermemiş."

Uzmanlara göre, çocukların ağzına dünyadan ahirete ruhları taşıdığına inanılan yerel efsane Charon'a verilmek üzere madeni paralar konuluyordu.

Topraktan çıkarılan cesetler, antropologların incelemesinin ardından bir başka yerel mezarlığa defnediliyor.