image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanlık Üyesi Süleyman Oso, ABD ile Uluslararası Koalisyon’un Rojava’da Kürt birliğinin oluşması hususunda çok iyi çalıştığını belirtti.

Düzenli ittifaka ve birliğe ulaşmalıyız” 

ENKS Başkanlık Üyesi Süleyman Oso, “Yakın bir zamanda ENKS ile PYNK arasında yeni bir anlaşma olacak. Bunun gerçekliği nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Doğrusu bu konu üzerinde çok çalışıyoruz. Umuyoruz en kısa zamanda sonuca ulaşacağız. Bu durum biraz uzun sürdü, güven azaldı, kötü durumlar yaşandı ve acı tecrübelerden geçtik. Dolayısıyla tüm bunlar sürecin uzamasına neden oldu. Bu kez de yanlış bir şey olsun istemiyoruz. ENKS olarak amacımız bellidir: Halkımızın çıkarı için birlik en önemli husustur. Bu önem için çalışıyoruz, ama anlaşmanın hızlandırılmasını da zorlayamayız.” 

Oso, “Halkımızın huzuru için bu kez kaybetmemeliyiz. Bu yüzden tüm konularda anlaşmalı, düzenli ittifaka ve birliğe ulaşmalıyız. Bu hem PYNK hem de ENKS’nin isteğidir” dedi.

Zorunlu askerlik sorusuna da yanıt veren Oso, “Bu konu konuşuldu, fakat henüz bir sonuca varılamadı. Askeri ve güvenlik konularında bir ittifaka varana kadar zorunlu askerlik meselesinin bekletilmesinin doğru olduğunu gördük” şeklinde konuştu.

Kürt birliğinin oluşmasında ABD’nin çabası önemli” 

ABD’nin ve uluslararası devletlerin garantörlüğü konusu hakkında da değerlendirmelere bulunan Süleyman Oso, şunları kaydetti:

“Şüphesiz Kürt birliğinin oluşması için yapılan diyaloglarda Uluslararası Koalisyon ile ABD’nin çabası önemli. Her toplantıya bizimle birlikte hazırlanıyorlar. Diyalogların başarılı geçmesi için büyük bir çaba içerisindeler. Bunun, halkımız için büyük bir destek olduğuna inanıyoruz. Kürtlerin birliğinin destekçisidirler. Bu da Ortadoğu’da ve Suriye’de Kürtlerin önemini göstermektedir. Millet olarak kimse bize baskı uygulayamaz.”

Oso, Kürtlerin haklarının Suriye Anayasası’nda güvence altına alınması gerektiğini vurgulayarak, “ABD, başarılı olmamız için çok önemli bir rol oynuyor ve bize yardım ediyor” diye konuştu.


K24