image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcı Kubat Talabani önderliğinde Bağdat’a giden müzakere heyeti, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Kürdistan Bölgesi Parlamento Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Toplantı, üzerinde anlaşmaya varılan maddeler ile anlaşma sağlanamayan maddelerle ilgili ayrıntıların ele alınması için yapılıyor” dedi.

Öte yandan toplantı ile ilgili olarak müzakere heyetinin, Irak hükümetiyle yapılan görüşmelerle ilgili brifing verdiğini ve yapılacak anlaşmanın adımlarını Kürdistan Parlamentosu’na şeffaf olarak sunmak istediği kaydedildi.

Parlamento Başkan Yardımcısı Hewrami, toplantıda ayrıca Irak hükümetinin halen neden Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını göndermeye hazır olmadığı konusu üzerinde durulacağını belirtti.

Hewrami konuşmasına, “Kürdistan Bölgesi’nin, petrol gelirinin tamamını Irak’a vermesi durumunda, Bağdat’ın da Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını vereceği söylentilerine de cevap niteliğinde olacak” ifadelerini ekledi.

Kürdistan Bölgesi heyeti 9 Aralıkta Bağdat’a giderek Irak hükümeti yetkilileri ile siyasi parti temsilcileriyle görüşmüş, Irak bütçesinin açık vermemesi için çıkarılan borçlanma yasasına uyacakları mesajını iletmişti.